Poznaj swoje piersi
Ważne jest, jak najwcześniej wyrobić w sobie nawyk samobadania piersi. Dzięki temu poznajemy swoje piersi i zauważymy zmiany. Badanie należy robić co miesiąc w tym samym czasie, najlepiej 1 tydzień po miesiączce
Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie udaj się do lekarza.
Co możesz wyczuć podczas samobadania piersi:
miękki groszek i fasolka są ok, ale twarda pestka może być guzkiem.
Niektóre oznaki raka piersi można zobaczyć, ale nie wyczuć dotykiem. Dlatego przedstawiamy wam obraz, który jest wart więcej niż tysiąc słów:
Warto zwrócić takze uwagę na:
- węzły chłonne w dołach pachwowych, wokół obojczyka oraz na szyi czy tam pojawił się obrzęk lub guzki
- ból lub wrażliwość w jednym miejscu, odczuwalne przez cały cykl menstruacyjny
Każdy z tych objawów jest już wystraczająco dobrym powodem, żeby zwrócić się do lekarza. I nie dajcie sobie wmówić, że histeryzujecie, szukacie czegoś czego nie ma, że za młode albo jakąkolwiek inną wypowiedź – to wy znacie nalejpiej siebie i swoje ciało! Nalegajcie na badanie!
BADANIE PIERSI – ZALECENIA DLA KOBIET
Zaleca się wszystkim kobietom w przedziale wieku:
20-40 lat – samobadanie piersi co miesiąc i badanie palpacyjne piersi przez lekarza co 1-2 lata.
40-49 lat – samodzielne badanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co 1-2 lata
po 50 r.ż. – samobadanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co rok.
Jakie jest Twoje ryzyko zachorowanie na raka piersi?
Więcej na: https://bcrisktool.cancer.gov/
Aplikacje do samobadania piersi
Na temat aplikacji związanych z samobadaniem natrafiłam przypadkowo, patrząc TV pojawił się program o raku piersi i przedtsawiona została 1 z aplikacji. W związku z tym przetestowałam 4 aplikacje, które znalazłam w sklepie android.
Breast Test – aplikacja między innymi po polsku! Można sobie zrobić notatki z badania, ustawić przypomnienie o wykonaniu badania (u mnie nie zadziałało przypomnienie), informacje i video o wykonaniu samobadania. POLECAM!
Brexa- Breast Cancer screening – w języku angielskim, możliwość zrobienia szybkiego testu na określenie ryzyka w procentach na zachorowanie na raka. Aplikacja przedstawia instruktaż wykonania samobadania jak również jest możliwość wyszukania lekarzy specjalistów i ośrodków wykonujących mamografię (tylko w indiach 🙂 )
Breast check now – w języku angielskim, możliwość zapisania wyników swoich badań, kalenadrz dla przypomnienia wykonania regularnych badań jak również informacje jak się badać – video, objaśnienia i odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Breast Cancer Stages, signs, Fodd and meal plan – niestety nie udało się załadować aplikacji
Zapominasz co miesiąc badać swoje piersi? Nie wiesz jak to zrobić? Potrzebne ci LUSTERKO SUPERBOHATETRKI! To lusterko, na którym znajdziecie dokładną instrukcję samobadania. Za każdym razem czesząc włosy, będziesz sobie przypominać o tym ważnym geście! Chcesz takie lusterko dla siebie, mamy, siostry lub przyjaciółki? Napisz do nas !